...
Krađa u kući u selu Klisura

Krađa u kući u selu Klisura

Policiji u Surdulici prijavljen je slučaj da su u selu Klisura, iz kuće vlasnika koji živi u Beogradu ukradeni bakarni kotlići, šoljice za kafu, poljoprivredni alat, kao i druge stvari.

Od strane dežurnog tužioca naloženo je da se izvrši uviđaj, prikupe potrebna obaveštenja, kao i da se preduzmu sve potrebne mere na otkrivanju NN lica koje je počinilo krivično delo „teška krađa“.

izvor/OK portal

Žene na selu podjednako rade kao muškarci,a za to nisu plaćene

Žene na selu podjednako rade kao muškarci,a za to nisu plaćene

Za žene kažu da su stub kuće, a to posebno potvrđuju one na selu. Uglavnom nisu vlasnice imanja, često rade i muške poslove, a za svoj rad najčešće nisu plaćene.

Sudeći po poslovima koje obavaljaju, biti žena na selu, kažu, skoro je isto kao i biti muškarac.

Milanka Marković, pored svakodnevnih obaveza oko stoke i ručka, sa suprugom odlazi i na njivu i u seču drva.

„Vi morate sa muškarcima biti barabar, vi morate sa njima svugde biti, a oni sa vama svugde nisu, jer takva je priroda posla, a drugo, svaka žena na selu radi sve od teškog fizičkog posla do lepih i lakih poslova“, kaže Stanika Petrov iz sela Klisura kod Surdulice

Žene iz ruralnih krajeva uglavnom nisu zaposlene, a za svoj rad kod kuće nisu plaćene, jer se on, kažu, podrazumeva. A one retke koje nađu posao, i dalje čekaju iste obaveze.

„U selu jedino dve žene rade pored imanja koje imaju i tih obaveza kući, a inače su nezaposlene iz razloga što imaju velika poljoprivredna gazdinstva. Žene na selu iako puno rade, znači njima za taj rad niko ne plaća“, ističe probleme Petrova

Izuzetak predstavljaju i one žene koje su vlasnice gazdinstva, jer se i dalje tradicionalno odriču nasledstva u korist muških članova porodice.

Snežana Jovanović iz Masurice pre nekoliko godina uspela je da se izbori za svoja prava i započne proizvodnju jagode.

„Meni su moji roditelji ustupili zemlju, oni su meni velika podrška, znači kod mene je tata čovek koji razume sve i nije mu problem što će se gazdinstvo voditi na meni. Dok kod nas u selu ne podržava se žena tako, ja kad sam prva otvorila gazdinstvo to je bio bauk, što ja, što nije otac ili što nije sin“, objašnjava Jovanovićeva.

U našoj zemlji već nekoliko godina unazad osnivaju se udruženja koja imaju za cilj da osnaže žene na selu. Veliki broj njih na taj način je prošao informatičke i preduzetničke obuke, jer statistika pokazuje da su žene iz ruralnih krajeva često nedovoljno opismenjene i da ne znaju koja su njihova prava. Kroz udruživanje, neke su uspele i da pokrenu sopstveni biznis.

Prema rečima Jovanovićeve,iako ima pomaka kada su žene na selu u pitanju,opet je to veoma mali procenat.

Poseban problem kod žena iz ruralnih krajeva je uklopiti rad na selu i roditeljstvo. Zbog nagomilanih obaveza,neretko žene na selu ne mogu da se u dovoljnoj meri posvete roditeljstvu,pa deca na selu umesto da uživaju svoje detinjstvo,ona se takođe bave fizičkim poslovima.

Jovanovićeva ističe da je potrebno vreme da se žene na selu tretiraju drugačije od muškaraca po pitanju fizičkih poslova I da treba da shvate da su one pre svega majke.

Krađa u kući u selu Klisura

Cirs na istraživanju zapošljavanja i razvoja preduzetništva mladih žena iz ruralnih područja

Centar za informisanje i razvoj Surdulice CIRS uz podršku Ministarstva omladine i turizma realizuje projekat pod nazivom „Osnaživanje mladih žena iz ruralnih područja sa juga Srbije za razvoj i pokretanje malih biznisa“

Centar za informisanje i razvoj Surdulice CIRS će sprovesti terensko istraživanje kako bi identifikovalo i mapiralo stanje, potrebe, probleme targetiranih mladih, potrebe i prilike lokalnih tržišta, ulogu lokalnih institucija na teritoriji grada koje se bave zapošljavanjem i razvojem preduzetništva. 

Na osnovu rezultata istraživanja biće izrađen Akcioni plan za dalje delovanje u cilju smanjenja nezaposlenosti mladih i pokretanja biznisa, posebno iz navedenih kategorija.

Istraživanje sa korisnicima će se obaviti tehnikom F2F na terenu od strane obučenih anketara Centra za informisanje i razvoj Surdulice CIRS, dok će dalja obrada podataka i analiza, kao i izrada Preporuka i Smernica biti urađena u saradnji sa kvalifikovanom Agencijom koja će biti odabrana na konkursu.

Fokus grupni intervjui biće urađeni sa poslodavcima, predstavnicima lokalnih vlasti, organizacijama i ustanovama koje se bave problemom zapošljavanja i preduzetništva kako bi se utvrdile potrebe, mehanizmi funkcionisanja, stepen i način saradnje ovih aktera na lokalnom planu, ali i dalja strategija za unapređenjem ovog pitanja i prevazilaženja problema nezaposlenosti i pokretanja omladinskog preduzetništva.

Rezultati Fokus grupa biće predstavljeni u Analizi koja će se distribuirati svim građanima, predstavnicima lokalnih institucija, medijima i organizacijama u cilju pronalaćenja efikasnih modela za podsticaj preduzetništva kod mladih, pre svega mladih žena iz ruralnih područja.

Analiza koju budemo izradili biće nam od velike pomoći i tokom organizacije treninga odnosno obuke koja se očekuje sredinom septembra meseca.

CIRS organizuje obuku za pokretanje biznisa za mlade žene iz ruralnih krajeva

CIRS organizuje obuku za pokretanje biznisa za mlade žene iz ruralnih krajeva

Centar za informisanje i razvoj Surdulice CIRS uz podršku Ministarstva omladine i turizma realizuje projekat pod nazivom „Osnaživanje mladih žena iz ruralnih područja sa juga Srbije za razvoj i pokretanje malih biznisa“

Tim povodom,CIRS poziva sve zainteresovane mlade žene iz ruralnih područja na teritoriji opštine Surdulica da se prijave za učešće na obuci koja će biti organizovana sredinom oktobra meseca u prostorijama udruženja.

Zainteresovane polaznice nam se mogu obratiti putem imejla cirssurdulice@gmail.com, ili putem kontakt telefona 061/6447636 ili doći lično u prostorijama udruženja na adresi Jugoslovenska 13 u Surdulici.

Koordinator na projektu Marina Stojnev će primiti sve prijave i nakon formiranja grupe obavestiti polaznice o tačnom datumu i vremenu organizacije obuke.

Na obuci će biti pozvani i predstavnici poslodavaca,sindikata,predstavnici Lokalne samouprave,mediji kao i istaknuti predavači koji se bave ovim pitnjima i koji će pružiti svu neophodnu podršku mladim ženama koje iskažu želju za pokretanje sopstvenog biznisa.

CIRS organizuje obuku za pokretanje biznisa za mlade žene iz ruralnih krajeva

CIRS poziva žene iz seoskih sredina da se prijave na radionicu

Centar za informisanje i razvoj Surdulice CIRS iz Surdulice organizuje radionicu na kojoj će biti reči o položaju zaposlenih žena i usklađivanju rada i roditeljstva.

Na radionici će biti predstavnici sindikata poslodavaca i poslodavci koji će biti spremni da čuju sa kojim izazovima se susreću žene na poslu I koji su to najveći problem sa kojima se suočavaju kako bi uspešno završile poslovni dan a ujedno zadržale ulogu majke I domaćice.

Centar za informisanje i razvoj Surdulice CIRS iz Surdulice poziva sve zainteresovane žene posebno iz seoskih područja da se prijave za učešće u radu radionice koju ovaj centar organizuje.

Radionica će biti organizovana u utorak 15.oktobra sa početkom u 10 sati u prostorijama Medijskog skloništa u Vranju.

Zainteresovane polaznice se mogu javiti putem telefona 061/6447636 ili lično u udruženju na adresi Jugoslovenska 13 u Surdulici.

Sve polaznice će dobiti radni materijal i analizu stanja koji će im poslužiti kao osnova za nesmetan rad na radionici.

Polaznice će moći da postave sva pitanja vezana za svoja prava I iznesu sve probleme sa kojima se suočavaju kao zapsolene žene. Na radionici će biti I predavači koji će podeliti primere dobre prakse iz drugih gradova i opština.

Predviđeno trajanje radionice je od 10h do 16h sati sa pauzama za kafu i ručak.

Organizacija ove radionice će nam kasnije poslužiti i za izradu video priloga,odnosno serijala pod nazivom Da se čujemo.

Projekat Da se čujemo finansijski je podržan od strane Ministarstva za brigu o porodici i demografiju.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.